X
Excise & police officials destroy ganja cultivation in Boudh dist
Bolangir Action Committee begins two-day bandh in the town
Bargarh: Farmers observe 12-hour shutdown in Atabira
7 girl students reportedly fall ill after consuming mid-day meal

Know The Detailed Results Of Odisha Assembly Election 2019


23 May 2019

OMMCOM NEWS


Bhubaneswar: The much-awaited results of Odisha Assembly Elections-2019 were declared today after the marathon counting of votes polled for the 146 Vidhan Sabha (Assembly) seats in four phases within the span of April 11 and April 29.

While Odisha Assembly has total 147 seats, election to the Patkura Assembly Constituency (under Kendrapada Parliamentary Constituency) had been deferred to May 19 following the sad demise of BJD candidate Bed Prakash Agarwalla and later by two months owing to Cyclone FANI.

The BJD won 112 seats, BJP won 23, Congress 9 and Others won 2 seats in the Odisha Assembly.

Here is the list of Winners in the Odisha Assembly Elections 2019:

Assembly Constituencies (Kalahandi PC):

1)      Bhawanipatna: Pradipta Kumar Naik (BJP)

2)      Junagarh: Dibya Shankar Mishra (BJD)

3)      Dharmagarh: Mousadhi Bag (BJD)

4)      Narla: Bhupinder Singh (BJD)

5)      Nuapada: Rajendra Dholakia (BJD)

6)      Khariar: Adhiraj Mohan Panigrahi (Congress)

7)      Lanjigarh: Pradip Kumar Dishari (BJD)

Assembly Constituencies (Nabarangpur PC):

8)      Umerkote: Nityananda Gond (BJP)

9)      Dabugaon: Manohar Randhari (BJD)

10)    Kotpad: Padmini Dian (BJD)

11)    Chitrakonda: Purna Chandra Baka (BJD)

12)    Nabarangpur: Sadasiva Pradhani (BJD)

13)    Jharigaon: Prakash Chandra Majhi (BJD)

14)    Malkangiri: Aditya Majhi (BJP)

Assembly Constituencies (Berhampur PC):

15)    Chhatrapur: Subash Chandra Behera (BJD)

16)    Gopalpur: Pradeep Kumar Panigrahy (BJD)

17)    Berhampur: Bikram Kumar Panda (BJD)

18)    Digapahandi: Surjya Narayan Patro (BJD)

19)    Chikiti: Usha Devi (BJD)

20)    Paralakhemundi: K Narayana Rao (BJP)

21)    Mohana: Dasarathi Gomango (Congress)

Assembly Constituencies (Koraput PC):

22)   Gunupur: Raghunath Gomango (BJD)

23)    Bissam Cuttack: Jagannath Saraka (BJD)

24)    Rayagada: Makaranda Muduli (Independent)

25)    Lakshmipur: Prabhu Jani (BJD)

26)    Koraput: Raghu Ram Padal (BJD)

27)    Jeypore: Taraprasad Bahinipati (Congress)

28)    Pottangi: Pitam Padhi (BJD)   

Assembly Constituencies (Aska PC):

29)    Aska: Manjula Swain (BJD)

30)    Sorada: Purna Chandra Swain (BJD)

31)    Sanakhemundi: Ramesh Chandra Jena (Congress)

32)    Hinjili: Naveen Patnaik (BJD)

33)    Polasara: Srikanta Sahu (BJD)

34)    Kabisuryanagar: Latika Pradhan (BJD)

35)    Khalikote: Suryamani Baidya (BJD)

Assembly Constituencies (Kandhamal PC):

36) Baliguda: Chakramani Kanhar (BJD)

37) G.Udaygiri: Saluga Pradhan (BJD)

38) Boudh: Pradip Kumar Amat (BJD)

39) Kantamal: Mahidhar Rana (BJD)

40) Bhanjanagar: Bikram Keshari Arukha (BJD)

41) Daspalla: Ramesh Chandra Behera (BJD)

42) Phulbani: Angada Kanhar (BJD)

Assembly Constituencies (Bolangir PC):

43) Titlagarh: Tukuni Sahu (BJD)

44) Patnagarh: Saroj Kumar Meher (BJD)

45) Sonepur: Niranjan Pujari (BJD)

46) Kantabanji: Santosh Singh Saluja (Congress)

47) Biramaharajpur: Padmanabha Behera (BJD)

48) Loisinga: Mukesh Mahaling (BJP)

49) Bolangir: Narasingha Mishra (Congress)

Assembly Constituencies (Bargarh PC):

50) Bargarh: Debesh Acharya (BJD)

51) Attabira: Snehangini Chhuria (BJD)

52) Bhatli: Sushanta Singh (BJD)

53) Padampur: Bijaya Ranjan Singh Bariha (BJD)

54) Bijepur: Naveen Patnaik (BJD)

55) Jharsuguda: Naba Kishore Das (BJD)

56) Brajarajnagar: Kishore Kumar Mohanty (BJD)

Assembly Constituencies (Sundargarh PC):

57) Sundargarh: Kusum Tete (BJP)

58) Rajgangpur: CS Raazen Ekka (Congress)

59) Talasara: Bhabani Shankar Bhoi (BJP)

60) Rourkela: Sarada Prasad Nayak (BJD)

61) Raghunathpali: Subrat Tarai (BJD)

62) Bonai: Laxman Munda (CPI-M)

63) Birmitrapur: Shankar Oram (BJP)

Assembly Constituencies (Sambalpur PC):

64) Kuchinda: Kishore Chandra Naik (BJD)

65) Rengali: Nauri Nayak (BJP)

66) Sambalpur: Jaya Narayan Mishra (BJP)

67) Rairakhol: Rohit Pujari (BJD)

68) Deogarh: Subash Chandra Panigrahi (BJP)

69) Chhendipada: Susanta Kumar Behera (BJD)

70) Athmallik: Ramesh Chandra Sai (BJD)

Assembly Constituencies (Keonjhar PC):

71) Karanjia: Basanti Hembram (BJD)

72) Champua: Minakshi Mahanta (BJD)    

73) Patna: Jagannath Naik (BJD)

74) Keonjhar: Mohan Charan Majhi (BJP)

75) Telkoi: Premananda Nayak (BJD)

76) Ghasipura: Badri Narayan Patra (BJD)

77) Anandpur: Bhagirathi Sethy (BJD)

Assembly Constituencies (Dhenkanal PC):

78) Parjanga: Nrusingha Charan Sahu (BJD)

79) Pallahara: Mukesh Kumar Pal (BJD)

80) Angul: Rajanikant Singh (BJD)

81) Hindol: Simarani Nayak (BJD)

82) Dhenkanal: Sudhir Kumar Samal (BJD)

83) Talcher: Brajakishore Pradhan (BJD)

84) Kamakhyanagar: Prafulla Kumar Mallik (BJD)

Assembly Constituencies (Cuttack PC):

85) Baramba: Debiprasad Mishra (BJD)

86) Banki: Devi Ranjan Tripathy (BJD)

87) Athagarh: Ranendra Pratap Swain (BJD)

88) Barabati-Cuttack: Mohammed Moquim (Congress)

89) Choudwar-Cuttack: Souvic Biswal (BJD)

90) Cuttack Sadar: Chandra Sarathi Behera (BJD)

91) Khandapada: Soumya Ranjan Patnaik (BJD)

Assembly Constituencies (Puri PC):

92) Puri: Jayanta Kumar Sarangi (BJP)

93) Brahmagiri: Lalitendu Bidyadhar Mohapatra (BJP)

94) Satyabadi: Umakanta Samantray (BJD)

95) Pipili: Pradeep Maharathy (BJD)

96) Chilika: Prasant Jagdev (BJD)

97) Ranpur: Satya Narayan Pradhan (BJD)

98) Nayagarh: Arun Sahu (BJD)

Assembly Constituencies (Bhubaneswar PC):

99) Jaydev: Arabinda Dhali (BJD)

100) BBSR Central: Ananta Narayan Jena (BJD)

101) BBSR North: Susant Kumar Rout (BJD)

102) Ekamra: Ashok Chandra Panda (BJD)

103) Jatani: Suresh Kumar Routray (Congress)

104) Begunia: Rajendra Kumar Sahoo (BJD)

105) Khurda: Jyotindra Nath Mitra (BJD)

Assembly Constituencies (Mayurbhanj PC):

106) Jashipur: Ganesh Ram Singh Khuntia (BJP)

107) Saraskana: Dr Budhan Murmu (BJP)

108) Rairangpur: Naba Charan Majhi (BJP)

109) Bangiriposi: Sudam Marandi (BJD)

110) Udala: Bhaskar Madhei (BJP)

111) Baripada: Prakash Soren (BJP)

112) Morada: Raj Kishore Das (BJD)

Assembly Constituencies (Balasore PC):

113) Badasahi: Sanatan Bijuli (BJP)

114) Jaleswar: Aswini Kumar Patra (BJD)

115) Bhograi: Ananta Das (BJD)

116) Basta: Nityananda Sahoo (BJD)

117) Balasore: Madan Mohan Dutta (BJP)

118) Remuna: Sudhanshu Sekhar Parida (BJD)

119) Nilgiri: Sukanta Kumar Nayak (BJP)

Assembly Constituencies (Bhadrak PC):

120) Soro: Parsuram Dhada (BJD)

121) Simulia: Jyoti Prakash Panigrahi (BJD)

122) Bhandaripokhari: Prafulla Samal (BJD)

123) Bhadrak: Sanjib Kumar Mallick (BJD)

124) Basudevpur: Bishnubrata Routray (BJD)

125) Dhamnagar: Bishnu Charan Sethi (BJP)

126) Chandabali: Byomkesh Ray (BJD)

Assembly Constituencies (Jajpur PC):

127) Binjharpur: Pramila Mallik (BJD)

128) Bari: Sunanda Das (BJD)

129) Barchana: Amar Prasad Satpathy (BJD)

130) Dharmasala: Pranab Kumar Balabantaray (BJD)

131) Jajpur: Pranab Prakash Das (BJD)

132) Korei: Ashok Kumar Bal (BJD)

133) Sukinda: Pritiranjan Gharai (BJD)

Assembly Constituencies (Kendrapada PC):

134) Salepur: Prasanta Behera (BJD)

135) Mahanga: Pratap Jena (BJD)

136) Patkura: Election Deferred (By-Poll To Be Held)

137) Kendrapara: Shashi Bhusan Behera (BJD)

138) Aul: Pratap Keshari Deb (BJD)

139) Rajnagar: Dhruba Charan Sahu (BJD)

140) Mahakalpada: Atanu Sabyasachi Nayak (BJD)

Assembly Constituencies (Jagatsinghpur PC):

141) Niali: Dr Pramod Kumar Mallick (BJD)

142) Paradeep: Sambit Routray (BJD)

143) Tirtol: Bishnu Charan Das (BJD)

144) Balikuda-Erasama: Raghunandan Das (BJD)

145) Jagatsinghpur: Prasanta Kumar Muduli (BJD)

146) Kakatpur: Tusharkanti Behera (BJD)

147) Nimapara: Samir Ranjan Dash (BJD)